Tilia cordata No.2 "Josephine"Listening to Ryan talking to Mr Valavanis on the podcast :) 


4 comments:

 1. Just listened to it yesterday :) Good interview, Bill seems like a no-bullshit straight up guy who loves bonsai. Your lindens are getting better every year. Unfortunately, I tried to air-layer both of my lindens this year for a second time due to the first being unsuccessful. One just gave up and did not produce new roots :/ The other seems that it will survive but I will know for sure in the spring.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Layering could be tricky, looks easy when you see it online or in magazines, right. I have yet to succeed with this as well.

   Delete
 2. Přesadil jsi v průběhu léta do větší? Měla původně menší misku, ne? Nešlo to uzalívat? Já už to řeším tak, že všechno, co mám v miskách, dávám do větších plastových nádob, kde je voda. Stromy to velmmi kvitují. I v největších hicech mají pořád vlhko...Není to hezké, ale stromy jsou za to sakra vděčné.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj Martin, nebol problem so zalievanim ale bal som sa ze strom nebude dobre rast v takmalej miske a tak som ho v lete vybral a presunul bez narusenia korenov do tejto misky od Lukasa.

   Delete