Happy New Year

Since its holiday time for me I made short trip yesterday. Sky was cloudy but it was not freezing and raining so it was OK. I made few pictures of solitary deciduous trees, mostly oaks. Breathing fresh cold air was only partial purpose of my trip, of course I was looking for potential trees to collect. Well, seems it was worth effort and in spring I will go there with spade. There will be blogpost about it next year I hope.
Anyway year 2011 is ending and therefore I use this opportunity to wish all readers of my blog all the best to next year,  wish you good health an luck. Of course I wish the same to all your trees, good luck in finding very best yamadori material, nice progress in your design on your bonsai. Thank you for visiting my site and hope you will find interesting information here in 2012.
Včera som využil dovolenkové obdobie a vybral som sa na krátky výlet. Nebolo úplne ideálne počasie ale nepršalo a nemrzlo tak to bolo celkom v pohode. Urobil som zopár fotiek samostatne stojacich stromov, väčšinou dubov. Nadýchanie sa čerstvého vzduchu bola iba časť plánu, samozrejme som sa pozeral po niečom čo by sa dalo na jar kopnúť. Nuž, zdá sa že to nebolo márne a na miesto sa vrátim s krompáčom. O tom ale snáď bude nejaký príspevok na budúci rok.
No keďže rok sa chýli ku koncu tak si dovolím využiť túto príležitosť zaželať všetkým čitateľom môjho blogu všetko najlepšie do Nového roka, veľa zdravia a šťastia. To želám aj vašim stromom, prajem vám dobré oko pri hľadaní yamadori, nech sa Vám darí pri tvorbe dobrých bonsai. Ďakujem Vám za to, že navštevujete môj blog a dúfam, že aj v budúcom roku tu nájdete zaujímavé informácie.

No comments:

Post a Comment

Split Connection

  Video from the workshop with Walter Pall at Andrija Zokic place in Kastela last weekend. Check who is the Angel, who is stoned and who'...