Carpinus orinentalis No.1

This is oriental hornbeam which was part of trade with Walter Pall in 2010. One of my trees traveled with WP to his garden from his workshop in Slovakia and during my trip on Late summer meeting this oriental hornbeam traveled back to my garden.
It is good species and horticulturaly it seems to be fine for our climate, it survived successfully 2 winters in my place already and conditions was harsh, temperatures fell below -20°C in both winters.  Tree is growing nicely, creating nice little leaves. From design point of view this particular tree is not easy for me. Fortunately Walter helped me with it when I was making decisions about basic structures in sumer 2011 during his visit at my place in Spring 2011. Some branches where then shorten and clearly unnecessary parts where removed. During this winter tree was wired almost completely. It is now growing happily so it was time today to cutback this year growth. Tree was than feed with dose of Osmocote and with bat guano.

Tento stromček je Cartpinus orientalis a dostal sa ku mne od Waltera Palla v roku 2010. Vtedy sa jeden z mojích  hrabov vrátil spolu s WP do jeho záhrady z akcie ktorá sa u nás konala a tento orientalis zasa cestoval so mnou z Waltrovej záhrady keď sme sa boli pozrieť na Late summer meeting.
Carpinus orientalis sa z pestovateľského hľadiska zatiaľ ukazuje ako dobrý druh. U mňa v záhrade prežil zazimovaný pod pilinami dve zimy kedy teploty padli pod -20°C. Strom rastie pekne a vytvára krásne malé lístky a jemné konáriky. Čo sa týka tvarovania tohto konkrétneho stromu tak to pre mňa nie je celkom jednoduché. Našťastie mi s ním pomohol Walter keď bol na návšteve minulého roku. Vtedy sme skrátili niektoré konáre a tie úplne zbytočné sa odstránili. Počas zimy som strom takmer celý nadrôtoval a tento víkend som ostrihal tohtoročné konáriky ktoré už boli príliš dlhé. Keď už som ho mal pod rukami tak som ho nahnojil dávkou Osmocote a netopierím guánom.

5/2012

5/2012 with my lovely helper / máj 2012 spolu s mojou pomocníčkou


6/2011

6/2011


8/2010

8/2010

8/2010

8/2010 just after arrival from Walters garden/ August 2010 po prinesení od Waltra
Bat guano from my catholic friends who can take me to church towers/ Netopierie guano od mojich katolíckych priateľov ktorý ma pustili do kostolnej veže

4 comments:

 1. Super strom-podle mého gusta. Kdybys náhodou stříhal nějaké větší větve, tak bych se přimlouval za zkoušku zakořenění. Orientalis by to mohl zvládnout. Bychom pak mohli domluvit nějaký change:-)

  ReplyDelete
 2. Dik Martin. Odrezkovat ma to ani nenapadlo, mozno skusim. Ale vies ze ja moc na stromceky z odrezkov nie som. Mozno do buducna nejaky odrezkovy lesik by sa dal :)

  ReplyDelete
 3. Good development Maros. I am happy to see this tree so healthy.
  Keep us posted.
  greetings
  Walter Pall

  ReplyDelete
 4. Thank you Master for kind words.

  ReplyDelete

CORNUS MAS "VESNA" spring pictures