My biological fight against mildew

I have small garden and two small kids. So figting against pests or disese is dificult taking in consideraitin I do not want to poison my children and myself. I was looking for natural ways of fighting aginst it. I bought book about biological way of figting bugs and fungus, name in english is not important becouse it is only available in czech language as far as I know, but Im pretty sure there shuld be similar books in other languages too. My first atempt to use weapons of nature was aginst mildew on oaks. I have about 5 oaks and 2 of them was heavily ataced by mildew last year. I was hoping not to have this problem agin this year but it emerged in spring again on 2 of my oaks. I decided to use recipe based on garlic. 
Here it is: 100g of pressed garlic mixed with 200ml of vegetable oil and leave for 24hours. Than add 500ml of water and 10ml of liquid soap and mix together. Leave for another 1 hour. Than filter it through filter paper or some different way to remove solid particles. Filtered oil mix with 10litres of water and shake well. It is than ready to spray on leaves. I'm storing mixture in dark bottle in dark place. Before reusing shake bottle. I have applied it on my oaks several times with week gap between applications. Since it is biological stuff it decomposes with exposure to sunlight and weather. But it should be harmless to people. So far it seems like it works. Of course it smells like hell, but only short time after application according to my experience. This stuff works well against some pests like thrips, red spider mites, aphids, whiteflies.
Mám malú záhradku a 2 malé deti. Ak chcem teda bojovať proti škodcom na svojich stromoch tak aby som neotrávil svoje deti a seba tak to musím robiť opatrne. Hľadal som spôsoby ako to urobiť a pri tom som narazil na  knihu "Roman Pavela: Rostlinné insekticidy-Hubíme hmyz bez chemie" z vydavateľstva Grada. Mojím prvým pokusom kde som sa rozhodol použiť biologickú zbraň bol môj zápas s múčnatkou na duboch. Mám ich asi 5 a na dvoch z nich som mal celkom slušné napadnutie minulý rok. Myslel som si že sa tomu tento rok vyhnem ale objavila sa opäť. Rozhodol som sa teda požiť recept na báze cesnaku. Tu je:
 100 g rozdrveného cesnaku namáčajte do 200ml rastlinného oleja a nechajte lúhovať 24 hodín. Potom prilejte 500ml vody a 10ml tekutého mydla. Nechajte znova postáť asi hodinu. Potom preceďte alebo prefiltrujte cez filtračný papier. Zmes potom premiešajte s 10 litrami vody a môžte ju použiť. Je toho dosť veľa tak to skladujem na tmavom mieste v tmavej fľaši.Pred použitím zakaždým zamiešajte. Používam to na duboch opakovane, s odstupom týždňa a vyzerá to že to funguje. Má to aj preventívny účinok. Keďže je to biologický prípravok tak pôsobením slnečného žiarenia sa rozkladá(preto nutné opakovať postreky). Smrdí to ako čert, ale podľa mojich skúseností len chvíľu (hlavne keď s tým postrekujem tak je to zážitok pre silné povahy) a potom je to v pohode. V knihe to auto r odporúča hlave na boj s hmyzom ako sú "třásňenky, svilušky, molice a mšice". Ja s tým striekam všetky chrobáky čo sa na stromoch objavia. Nie na všetky to funguje. Testoval som aj žihľavu a na odolné mrchy roztok z chilli paprík. Ale o tom inokedy. Knihu fakt doporučujem je tam kopa receptov z dostupných rastlín, ak fakt fungujú tak nemá zmysel si zasierať záhrady chemickým svinstvom a tráviť tak vtáky, včely a samých seba. 

2 comments: